تعریف دارایی های ثابت در حسابداری
July 4, 2018
معایب و مزایای سیستم حسابداری کامپیوتری
July 7, 2018

سیستم سند در حسابداری

سیستم سند روشی است که براساس آن می توان بدهیها و پرداخت های نقدی را با استفاده از فرم یا برگه ای که سند نامیده می شود کنترل کرد. برای هرگونه پرداخت نقدی و هز گونه تعهد مالی ، سند تنظیم می گردد. هیچ پرداختی صورت نخواهد گرفت . هیچ نعهدی ( بدهی ) ایجاد نخواهد شد ، مگر اینکه ابتدا سند آن ، که بوسیله مدارک کافی و مستدل پشتیبانی می شود ، تنظیم گردد. سند ، هسته مرکزی یک سری فعالیت های کنترلی مستحکم و پیوسته می باشد که در درون سیستم استقرار یافته است .

این سیستم کنترل داخلی برای واحد های تجاری در اندازه های متوسط و بزرگ مناسب است . حجم زیاد کار و ضرورت استفاده از افراد مختلف برای اجرای صحیح این سیستم موجب گردیده که واحد های نجاری کوچک نتوانند سیستم سند را مورد استفاده قرار دهند. بعلاوه ، از آنجا که معمولا صاحبان واحد های تجاری کوچک خود عملیات واحد را روز به روز هدایت می کنند و با وضعیت مالی آنها رابطه تنگاتنگ دارند، لذا اجرای سیستم سند کمتر ضرورت دارد.

 

اجرای سیستم سند

برقراری یک سیستم کنترل داخلی ساده و موثر در زمینه بدهی ها و پرداخت های نقدی در واحد های تجاری کوچک ، بخوبی میسر است .

اما در واحد های تجاری بزرگ ، مثل فروشگاه بزرگ لباس تابش ،که فعالیت های آن بمراتب گسترده تر و پیچیده تر است ، استقرار یک سیستم کارآمد که قادر به کنترل عملکرد واحد باشد ضرورت کامل دارد .

 

تهیه و تایید سند

 

سیستم سند مققر می دارد که قبل از ایجاد هر گونه تعهد مالی ، یا قبل از پرداخت هر گونه بدهی ، یا قبل از پرداخت هر گونه وجه باید سند این رویداد مالی تنظیم گردد. شکل سندهای مورد استفاده در حسابداری ها ، با توجه به نوع فعالیت  و نیازهای واحد تجاری ، می تواند از واحد به واحد دیگر متنوع باشد . با اینحال کلیه سند ها باید بشکلی تنظیم گردد که نشاندهنده مبلغ پرداخت شده یا تعهد شده ، شرح پرداخت یا تعهد ، و طرف دریافت کننده وجه باشد . بعلاوه هر سند باید بوسیله فرد یا افراد ذیصلاح تایید گردد.

 

برگرفته از کتاب اصول ، مفاهیم و کاربرد حسابداری نوشته محمود نبی زاده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *