معایب و مزایای سیستم حسابداری کامپیوتری

سیستم سند در حسابداری
July 5, 2018
ارزش دفتری سهام
ارزش دفتر سهام در حسابداری
July 8, 2018

معایب و مزایای سیستم حسابداری کامپیوتری

سیستم های حسابدرای کامپیوتری می توانند برای واحد های تجاری کوچک و مشاغل حرفه ای مزایای متعددی داشته باشند که خلاصه آن به شرح زیر است :

  1. کامپیوتر ها با انجام بصورت خودکار در وقت و تلاش صرفه جویی قابل توجهی می نماید . زیرا ، پس از اینکه رویدادهای مالی بوسیله اپراتورها وارد سیستم حسابداری کامپیوتری شد، سیستم قادر است بصورت خودکار کلیه امور مربوط به ثبت های روزانه ، نقل به حساب های دفتر کل ، تهیه تراز آزمایشی ، و تنظیم صورتهای مالی اساسی را راسا انجام دهد.
  2. کامپیوتر وظیفه خود را بمراتب دقیق تر و صحیح تر از انسان انجام می دهد.البته ، امار و اطلاعاتی که به سیستم داده می شود باید دقیق و درست باشد . تا بتوان به نتایج دقیق و صحیح دسترسی پیدا کرد.
  3. اگر از سیستم حسابداری کامپیوتری استاده شود ، عملیات حسابداری با سرعت بسیار زیاد انجام خواهد شد و مدیریت می تواند اطلاعات مالی مورد نیاز را بمراتب به هنگام تراز سیستم دستی دریافت نماید.
  4. سیستم حسابداری کامپیوتری دارای این توان است که اطلاعات مورد نیاز مدیریت را بصورت انبوه و بسهولت فراهم نماید.برای مثال ، بسیاری از برنامه های کامپیوتری مربوط به حساب های پرداختنی به شکل طراحی شده اند که 1 بستانکاران را با توجه به تاریخ بدهی طبقه بندی نماید، 2 فهرستی از چک هایی که باید در ماه بعد طلبکاران صادر شود ، تهیه نموده ، و 3 فهرستی از هرگونه تخفیفات دریافتی در طی ماه گذشته به صورت طبقه بندی شده در اختیار استفاده کنندگان قرار دهد.

 

معایب یک سیستم حسابداری کامپیوتری

سیستم های حسابداری میکرو کامپیوتر دارای معایبی نیز می باشد که اهم آن به شرح زیر است .

  • در حسابدرای دستی معمولا ، یک یا چند فعالیت حسابداری به یک نفر محول می گردد. بنابراین این وظایف هر یک از کارکنان مشخص بوده و هرکس در مقابل وظایف محوله دارای مسئولیت می باشد. در حالیکه در سیستم کامپیوتری بدشواری می توان مسئولیت را مشخص کرد. در یک واحد تجاری کوچک معمولا یک نفر کارمند کلیه امور مربوط به حسابداری را با استفاده از کامپیوتر انجام می دهد، کلیه ثبت های روزنامه ، دفتر کل ، لیست حقوق ، صدور صورتحساب های مشتریان و اماده نمودن چک برای عرضه کنندگان کالا و کارکنان را به تنهایی انجام می دهد.
  • احتمال عدم صداقت و سوء استفاده زیادتر است . ارقام و اطلاعات ثبت شده در دیسک های مغناطیسی را بسادگی می توان تغییر داد ، بدون اینکه ردپا و یا اثری باقی گذارده شود .
  • وقتی اطلاعات حسابداری در دیسک نگهداری شود ، اسیب پذیری آن افزایش یافته و احتمال مفقود شدن و نابود شدن دیسک زیادتر است . بعلاوه ، همیشه این امکان وجود دارد که محتوای دیسک ها بصورت اتفاقی و یا بصورت عمدی بوسیله یک کارمند ناراضی پاک شود . ( البته برای افزایش ضریب ایمنی می توان از کلیه ریسک های کامپیوتری که حاوی اطلاعات حسابداری هستند یک کپی اضافه تهیه کرده و در محل امنی نگهداری کردو)
  • نرم افزار انتخاب شده ، ثبت های حسابداری و دستورالعمل هایی را که سیستم بکارگرفته همراه در چهارچوب برنامه به کامپیوتر دیکته می کندو بنابراین ، اگر از نرم افزار از پیش تهیه شده استفاده گردید، این امکان وجود ندارد که برنامه را مطابق نیازهای خاص بازرگانی تغییر داد.

 

برگرفته از کتاب اصول ، مفاهیم و کاربرد حسابداری نوشته محمود نبی زاده

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *