حقوق و دستمزد
نظام های پرداخت حقوق و دستمزد
July 21, 2018
تقسیم سود و زیان ویژه
July 23, 2018

طبقه بندی وجوه نقد

طبقه بندی وجوه نقد

در اکثر واحد های تجاری ثبت هایی که مبین دریافت و پرداخت وجه نقد است از سایر ثبت ها بمراتب بیشتر می باشند . بعلاوه ، موجودی نقد، نقدترین دارایی واحد تجاری بوده و بیشتر از هر دارایی دیگری در معرض دزدی و اختلاس و تقلب قرار دارد. بنابراین اعمال یم سیستم درآمد حسابداری به منظور ثبت رویداد ها مربوط به کنترل دقیق دریافت و پرداخت ها و بطور کلی کنترل وجه نقد ضرورت کامل دارد.

بصورت کلی می توان گفت ، هر چیزی که به عنوان سپرده مورد قبول بانک واقع شده و حساب دارنده سپرده را بستانکار نماید ، وجوه نقد قلمداد می گردد. اما اگر دقیق تر به آن بنگریم وجه نقد عبارتست از :

  • وجه نقد وسیله مبادله است

بنابراین ، اقلامی مثل اسکناس ، سکه ، حساب جاری ، حساب پس انداز ، تنخواه گردان ، حواله بانکی ، چک بانکی ، چک شخصی ، همگی وجه نقد قلمداد می گردند، اما بعضی اقلام مثل تمبر پست، چک هایی که تاریخ وصول آنها فرا نرسیده است و اقلام مشابه اگر چه قابلیت تبدیل به پول نقد را دارند، وجه نقد قلمداد نمی شوند.

تمبر پستی معمولا تحت عنوان پیش پرداخت هزینه و چک های وعده دار در حساب های دریافتنی آورده می شوند.

  • وجه نقد باید قابلیت پرداخت فوری بدهی را داشته باشد

بنابراین سپرده های ثابت بانکی  به علت اینکه نمی توان انرا فورا از بانک بیرون کشید جزاقلام نقد قلمداد نمی شوند.

این نوع وجوه معمولا در داراییهای ثابت و تحت عنوان سرمایه گذاری های بلند مدت آورده می شوند. بعلاوه وجوهی که برای مقاصد خاص کنارگذارده می شود ، مثلا وجوه اندوخته شده برای باز خرید اوراق قرضه ، یا پس انداز یک کارخانه دار برای خرید ماشین آلات ، نمی تواند جز اقلام موجودی نقد قلمداد گردد. این نوع اقلام در بخش داراییهای غیرجاری ( ثابت ) درج می گردد، در حالیکه موجودی نقدی یکی از اقلام دارایی های جاری می باشد .

برگرفته از کتاب اصول ، مفاهیم و کاربرد حسابداری نوشته محمود نبی زاده

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *